Microchip Technology DSC1122DI2-050.0000
DSC1122DI2-050.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1122DI2-050.0000
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1122DI2-050.0000.pdf
Availability of DSC1122DI2-050.0000
QUANTITY
DSC1122DI2-050.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1122DI2-050.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1122DI2-050.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1122
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)58mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1122DI2-050.0000
Related LinksDSC1122DI, DSC1122DI2-050.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1122DI2-050.0000 Details Description
Related parts for DSC1122DI2-050.0000
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH TQFP64-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL YW/GN,BLUE SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
25POS M WATER RES S.C 4-40 datasheet.pdf