Microchip Technology DSC1124BE2-100.0000T
DSC1124BE2-100.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1124BE2-100.0000T
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD
Datasheet Download
DSC1124BE2-100.0000T.pdf
Availability of DSC1124BE2-100.0000T
QUANTITY
DSC1124BE2-100.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1124BE2-100.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1124BE2-100.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1124
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCSL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)42mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1124BE2-100.0000T
Related LinksDSC1124BE2, DSC1124BE2-100.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1124BE2-100.0000T Details Description
Related parts for DSC1124BE2-100.0000T
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
IC CLK BUFF ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 25POS datasheet.pdf
UPS DESKTOP BATTERY BACK UP datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP POLY 270UF 20% 10V SMD datasheet.pdf