Microchip Technology DSC1124NI1-100.0000
DSC1124NI1-100.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1124NI1-100.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD
Datasheet Download
DSC1124NI1-100.0000.pdf
Availability of DSC1124NI1-100.0000
QUANTITY
DSC1124NI1-100.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1124NI1-100.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1124NI1-100.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1124
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCSL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)42mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1124NI1-100.0000
Related LinksDSC1124NI, DSC1124NI1-100.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1124NI1-100.0000 Details Description
Related parts for DSC1124NI1-100.0000
IC RS485/RS422 DATA INTRFC 28DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf