Microchip Technology DSC1124NI1-100.0000T
DSC1124NI1-100.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1124NI1-100.0000T
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD
Datasheet Download
DSC1124NI1-100.0000T.pdf
Availability of DSC1124NI1-100.0000T
QUANTITY
DSC1124NI1-100.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1124NI1-100.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1124NI1-100.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1124
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCSL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)42mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1124NI1-100.0000T
Related LinksDSC1124NI1, DSC1124NI1-100.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1124NI1-100.0000T Details Description
Related parts for DSC1124NI1-100.0000T
IC 4.375V NO PBR 10% SOT223 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
OSC XO 184.32MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 42 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 39POS datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8UDFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 1.2KV RAD datasheet.pdf