| Internal Part Number | EIS-DSC2002S0L | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors (BJT) - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 600mV @ 30mA, 300mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 170 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 200mW | |
| Frequency - Transition | 160MHz | |