Microchip Technology DSC2011FM1-E0002T
DSC2011FM1-E0002T picture photo
Mfg. Part Number
DSC2011FM1-E0002T
Datasheet Download
DSC2011FM1-E0002T.pdf
Availability of DSC2011FM1-E0002T
QUANTITY
DSC2011FM1-E0002T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC2011FM1-E0002T
Internal Part NumberEIS-DSC2011FM1-E0002T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTop Marking Update 02/Jul/2015
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyPin Configurable Oscillators
SeriesDSC2011
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency - Output 1100MHz, 106.25MHz, 125MHz, 156.25MHz
Frequency - Output 225MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz, 156.25MHz
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Package / Case14-SMD, No Lead (QFN, LCC)
FunctionTri-State (Output Enable)
Frequency Stability±50ppm
Current - Supply (Max)32mA (Typ)
Current - Supply (Disable) (Max)23mA
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC2011FM1-E0002T
Related LinksDSC2011F, DSC2011FM1-E0002T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC2011FM1-E0002T Details Description
Related parts for DSC2011FM1-E0002T
CAP FILM 2700PF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TRANS CURR SENSE 1:1000 50A datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 70MM datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 36HWQFN datasheet.pdf
CONN HDR 61POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf