Vishay/Dale RCWL0805R390JMEA
RCWL0805R390JMEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL0805R390JMEA
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RCWL0805R390JMEA.pdf
Availability of RCWL0805R390JMEA
QUANTITY
RCWL0805R390JMEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL0805R390JMEA
Internal Part NumberEIS-RCWL0805R390JMEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL0805R390JMEA
Related LinksRCWL0805, RCWL0805R390JMEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL0805R390JMEA Details Description
Related parts for RCWL0805R390JMEA
CONN SPRING CONT 13 POS .256 SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
DAC 8BIT TRIPLE 150MHZ 48LQFP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/5V 2.2A 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 1.2KVDC QC TERM datasheet.pdf
D-651-56XT RING BZD INSUL TAPE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 39MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf