IXYS Corporation DSEI2X101-12P
DSEI2X101-12P picture photo
Mfg. Part Number
DSEI2X101-12P
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 91A ECO-PAC2
Datasheet Download
DSEI2X101-12P.pdf
Availability of DSEI2X101-12P
QUANTITY
DSEI2X101-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of DSEI2X101-12P
Internal Part NumberEIS-DSEI2X101-12P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)91A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.87V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseECO-PAC2
Supplier Device PackageECO-PAC2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSEI2X101-12P
Related LinksDSEI2X, DSEI2X101-12P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSEI2X101-12P Details Description
Related parts for DSEI2X101-12P
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFP15S/AE15M/X datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 365 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
508 TB SOC OPEN VERTICAL datasheet.pdf
SSD SLC 16GB 45MM USB PE CLASS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W datasheet.pdf