IXYS Corporation DSEI2X30-06P
DSEI2X30-06P picture photo
Mfg. Part Number
DSEI2X30-06P
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 600V 30A ECO-PAC1
Datasheet Download
DSEI2X30-06P.pdf
Availability of DSEI2X30-06P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSEI2X30-06P Order Process
Ship out your order
Specifications of DSEI2X30-06P
Internal Part NumberEIS-DSEI2X30-06P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseECO-PAC1
Supplier Device PackageECO-PAC1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSEI2X30-06P
Related LinksDSEI2X, DSEI2X30-06P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSEI2X30-06P Details Description
Related parts for DSEI2X30-06P
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 66.5OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 7PIN BLACK/GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 6DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf