Cornell Dubilier Electronics DSF100J184
DSF100J184 picture photo
Mfg. Part Number
DSF100J184
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
DSF100J184.pdf
Availability of DSF100J184
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSF100J184 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSF100J184
Internal Part NumberEIS-DSF100J184
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDSF Series EOL 13/Aug/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDSF
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.402" L x 0.142" W (10.20mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSF100J184
Related LinksDSF10, DSF100J184 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DSF100J184 Details Description
Related parts for DSF100J184
RES 47 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD MULT 28-SSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2.8MSPS DIFF 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SLIT .5MM 1M 2MM FOR E3S-B datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf