IXYS Corporation DSI45-08A
DSI45-08A picture photo
Mfg. Part Number
DSI45-08A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 45A TO247AD
Datasheet Download
DSI45-08A.pdf
Availability of DSI45-08A
QUANTITY
DSI45-08A Order Process
Ship out your order
Specifications of DSI45-08A
Internal Part NumberEIS-DSI45-08A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)45A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.28V @ 45A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247AD
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSI45-08A
Related LinksDSI4, DSI45-08A Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSI45-08A Details Description
Related parts for DSI45-08A
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
TAPE DUCT PERFORMANCE 48MMX22.8M datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/PINS datasheet.pdf
FUSE PTC RESET 2.6A 24V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 64 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf