Schurter DSO1-25-0001
DSO1-25-0001 picture photo
Mfg. Part Number
DSO1-25-0001
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 500UH 1.4A 200 MOHM TH
Datasheet Download
DSO1-25-0001.pdf
Availability of DSO1-25-0001
QUANTITY
DSO1-25-0001 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSO1-25-0001
Internal Part NumberEIS-DSO1-25-0001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS, EMC Products
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDSO
PackagingTape & Reel (TR)
TypeToroidal
Material - Core-
Inductance500µH
Tolerance-
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant1.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.354" W (23.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSO1-25-0001
Related LinksDSO1-2, DSO1-25-0001 Datasheet, Schurter Distributor
DSO1-25-0001 Details Description
Related parts for DSO1-25-0001
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO213AB datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE 40KHZ RSIP-A3 datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 36POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A X2-DFN-4 datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf