Panasonic Electric Works DSP1-DC12V-F
DSP1-DC12V-F picture photo
Mfg. Part Number
DSP1-DC12V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Datasheet Download
DSP1-DC12V-F.pdf
Availability of DSP1-DC12V-F
QUANTITY
DSP1-DC12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DSP1-DC12V-F
Internal Part NumberEIS-DSP1-DC12V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesDSP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current25mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power300 mW
Coil Resistance480 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSP1-DC12V-F
Related LinksDSP1-D, DSP1-DC12V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DSP1-DC12V-F Details Description
Related parts for DSP1-DC12V-F
FIXED IND 4.7UH 2.7A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 36NH 160MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 220UF 20% 2.5V 2312 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf