TDK-Lambda Americas, Inc. DSP100-24/C2
DSP100-24/C2 picture photo
Mfg. Part Number
DSP100-24/C2
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
DSP100-24/C2.pdf
Availability of DSP100-24/C2
QUANTITY
DSP100-24/C2 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSP100-24/C2
Internal Part NumberEIS-DSP100-24/C2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDSP
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.8A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-25°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension2.19" L x 3.54" W x 3.58" H (55.6mm x 89.9mm x 90.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max91W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSP100-24/C2
Related LinksDSP100, DSP100-24/C2 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DSP100-24/C2 Details Description
Related parts for DSP100-24/C2
CONN RECEPT DIN RTANG 8POS GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN IDC 9POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf