Bel Fuse Inc. DSP1N5S12
DSP1N5S12 picture photo
Mfg. Part Number
DSP1N5S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC-DC 1W 12V SGL
Datasheet Download
DSP1N5S12.pdf
Availability of DSP1N5S12
QUANTITY
DSP1N5S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSP1N5S12
Internal Part NumberEIS-DSP1N5S12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDSP1
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation700V
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP Module
Size / Dimension0.77" L x 0.27" W x 0.40" H (19.6mm x 6.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency73%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSP1N5S12
Related LinksDSP1, DSP1N5S12 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
DSP1N5S12 Details Description
Related parts for DSP1N5S12
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
THYRISTOR QFN 3X3 2L datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 200MA 3.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
WIRE BUS BAR 34AWG 1000' datasheet.pdf
COLLET FFA.1S. - 3.7MM DIA datasheet.pdf