NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. DSP56L307EVM
DSP56L307EVM picture photo
Mfg. Part Number
DSP56L307EVM
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Brief Description
KIT EVALUATION FOR XC56L307
Datasheet Download
DSP56L307EVM.pdf
Availability of DSP56L307EVM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSP56L307EVM Order Process
Ship out your order
Specifications of DSP56L307EVM
Internal Part NumberEIS-DSP56L307EVM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Series-
Board TypeEvaluation Platform
TypeDSP
Core Processor-
Operating System-
Platform-
For Use With/Related ProductsDSP56L307
Mounting TypeFixed
ContentsBoard(s), Cable(s), Power Supply
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSP56L307EVM
DSP56L307EVM Details Description
Related parts for DSP56L307EVM
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 60K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC HALL SWITCH SIP-3L datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
FUSE 450A 690V AR DIN 1 HSDNH datasheet.pdf