Microchip Technology DSPIC30F2010T-30I/MM
DSPIC30F2010T-30I/MM picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F2010T-30I/MM
Brief Description
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFNS
Datasheet Download
DSPIC30F2010T-30I/MM.pdf
Availability of DSPIC30F2010T-30I/MM
QUANTITY
DSPIC30F2010T-30I/MM Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F2010T-30I/MM
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F2010T-30I/MM
PCN Design/SpecificationdsPIC30F2010 Errata/Datasheet Update 06/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
Qualification Revision 09/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size12KB (4K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN-S (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F2010T-30I/MM
Related LinksDSPIC30F20, DSPIC30F2010T-30I/MM Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F2010T-30I/MM Details Description
Related parts for DSPIC30F2010T-30I/MM
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 115V datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf