Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y447550K0000B0W
Y447550K0000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y447550K0000B0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50K OHM 0.1% 0.15W 1510
Datasheet Download
Y447550K0000B0W.pdf
Availability of Y447550K0000B0W
QUANTITY
Y447550K0000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y447550K0000B0W
Internal Part NumberEIS-Y447550K0000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesV15X10PT
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1610
Supplier Device Package1510
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y447550K0000B0W
Y447550K0000B0W Details Description
Related parts for Y447550K0000B0W
RELAY SSR 5A 5VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
78K0 KX1 IECUBE 44 LQFP T-TYPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END FMALE 2POS 4M datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 200MA 820 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf