Microchip Technology DSPIC30F2011-20E/P
DSPIC30F2011-20E/P picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F2011-20E/P
Brief Description
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 18DIP
Datasheet Download
DSPIC30F2011-20E/P.pdf
Availability of DSPIC30F2011-20E/P
QUANTITY
DSPIC30F2011-20E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F2011-20E/P
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F2011-20E/P
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size12KB (4K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F2011-20E/P
Related LinksDSPIC30F2, DSPIC30F2011-20E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F2011-20E/P Details Description
Related parts for DSPIC30F2011-20E/P
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
RAILS PANL MOUNTNG 78.75" 1 PAIR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP SLIDE 8POS 125V datasheet.pdf
INDUCTOR COM MODE 3.0MH T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RECEIVER ONLY FOR THROUGH BEAM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf