Microchip Technology DSPIC30F3010-30I/SP
DSPIC30F3010-30I/SP picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F3010-30I/SP
Brief Description
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
DSPIC30F3010-30I/SP.pdf
Availability of DSPIC30F3010-30I/SP
QUANTITY
DSPIC30F3010-30I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F3010-30I/SP
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F3010-30I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size24KB (8K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F3010-30I/SP
Related LinksDSPIC30F3, DSPIC30F3010-30I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F3010-30I/SP Details Description
Related parts for DSPIC30F3010-30I/SP
IC QUAD LVDS LINE RCEIVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SO datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 209FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
18 POS EP 2.5 HDR, GLOW WIRE datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf