Microchip Technology DSPIC30F3014-30I/ML
DSPIC30F3014-30I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F3014-30I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC30F3014-30I/ML.pdf
Availability of DSPIC30F3014-30I/ML
QUANTITY
DSPIC30F3014-30I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F3014-30I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F3014-30I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O30
Program Memory Size24KB (8K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F3014-30I/ML
Related LinksDSPIC30F3, DSPIC30F3014-30I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F3014-30I/ML Details Description
Related parts for DSPIC30F3014-30I/ML
CONN RECEPT 15POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
THYRISTOR 75V 400A SMB datasheet.pdf
CABLE ASSY MT-RJ/DUP SC XG 2M datasheet.pdf
IC OPAMP GP 420KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
PCI EXP 3.1L 36 POS BLK 15U" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf