AVX Corporation 0201YD470KAT2A
0201YD470KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YD470KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 16V X5R 0201
Datasheet Download
0201YD470KAT2A.pdf
Availability of 0201YD470KAT2A
QUANTITY
0201YD470KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YD470KAT2A
Internal Part NumberEIS-0201YD470KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YD470KAT2A
Related Links0201YD4, 0201YD470KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YD470KAT2A Details Description
Related parts for 0201YD470KAT2A
CONN HEADER .100 SNGL STR 6POS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12.3VA CHAS MNT datasheet.pdf
IC OFF-LINE CONVERTER 16TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD datasheet.pdf
CONN MINI SMB PLUG STR 75OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG SS 6POS STRT W/PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC XO 3.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf