Vicor Corporation V110B15T200BG
V110B15T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B15T200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V110B15T200BG.pdf
Availability of V110B15T200BG
QUANTITY
V110B15T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B15T200BG
Internal Part NumberEIS-V110B15T200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B15T200BG
Related LinksV110B1, V110B15T200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B15T200BG Details Description
Related parts for V110B15T200BG
CAP ALUM 15UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC ECONOSILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 200V SCREW datasheet.pdf
FUSEHOLDR FOR FKH ATO ADPT RIGHT datasheet.pdf
500VAC T D MIDGET 5A W TABS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/50A DC datasheet.pdf