Microchip Technology DSPIC30F4012T-20E/SO
DSPIC30F4012T-20E/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F4012T-20E/SO
Brief Description
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
DSPIC30F4012T-20E/SO.pdf
Availability of DSPIC30F4012T-20E/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC30F4012T-20E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F4012T-20E/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F4012T-20E/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size48KB (16K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F4012T-20E/SO
Related LinksDSPIC30F40, DSPIC30F4012T-20E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F4012T-20E/SO Details Description
Related parts for DSPIC30F4012T-20E/SO
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP VF R-R LP 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 14-DFN datasheet.pdf
CONN INTERPOSER 300POS 17MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf