Microchip Technology DSPIC30F5011T-30I/PT
DSPIC30F5011T-30I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F5011T-30I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 66KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC30F5011T-30I/PT.pdf
Availability of DSPIC30F5011T-30I/PT
QUANTITY
DSPIC30F5011T-30I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F5011T-30I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F5011T-30I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size66KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F5011T-30I/PT
Related LinksDSPIC30F50, DSPIC30F5011T-30I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F5011T-30I/PT Details Description
Related parts for DSPIC30F5011T-30I/PT
RES 232K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROT THYRIST 115V TELECOM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 2.7GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
EVAL KIT PCI EXPRESS SMA datasheet.pdf
ICL 4 OHM 20% 9.5A 21MM datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 32 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 971MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf