Microchip Technology DSPIC30F6011-20I/PF
DSPIC30F6011-20I/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F6011-20I/PF
Brief Description
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC30F6011-20I/PF.pdf
Availability of DSPIC30F6011-20I/PF
QUANTITY
DSPIC30F6011-20I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F6011-20I/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F6011-20I/PF
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size132KB (44K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F6011-20I/PF
Related LinksDSPIC30F6, DSPIC30F6011-20I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F6011-20I/PF Details Description
Related parts for DSPIC30F6011-20I/PF
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 15V 30MA 3MCP datasheet.pdf
CABLE ASSY SMA STR PLUG RG58 48" datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/YLW/GRN 5V datasheet.pdf
CAP ARRAY 68PF 16V NP0 0612 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf