Vishay/Dale RNR55H2871FRRE6
RNR55H2871FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2871FRRE6
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2871FRRE6.pdf
Availability of RNR55H2871FRRE6
QUANTITY
RNR55H2871FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2871FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H2871FRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2871FRRE6
Related LinksRNR55H2, RNR55H2871FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2871FRRE6 Details Description
Related parts for RNR55H2871FRRE6
RES ARRAY 2 RES 180 OHM 0404 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 1:9 180MHZ 32LQFP datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 70POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf