Microchip Technology DSPIC30F6011-30I/PF
DSPIC30F6011-30I/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F6011-30I/PF
Brief Description
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC30F6011-30I/PF.pdf
Availability of DSPIC30F6011-30I/PF
QUANTITY
DSPIC30F6011-30I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F6011-30I/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F6011-30I/PF
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size132KB (44K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F6011-30I/PF
Related LinksDSPIC30F6, DSPIC30F6011-30I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F6011-30I/PF Details Description
Related parts for DSPIC30F6011-30I/PF
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
ENDPLATE FOR TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CABLE PROX SENS 4 WIRE 10M datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 22.86MM datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 435.8 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 54.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf