Microchip Technology DSPIC33EP256GM304-I/PT
DSPIC33EP256GM304-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP256GM304-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33EP256GM304-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33EP256GM304-I/PT
QUANTITY
DSPIC33EP256GM304-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP256GM304-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP256GM304-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductDual Motor Control Made Easy with dsPIC33E DSCs
PCN Design/SpecificationDSPIC33EPyyyGM3xx/6xx/7xx Errata 25/Jun/2013
Datasheet Revision 02/Oct/2013
Errata Document Revision 02/Oct/2013
DSPIC33EPyyyGM3,6,7 Errata Update 28/Oct/2013
Multiple Devices Errata Update 27/Nov/2013
Errata/Datasheet Update 08/Jul/2014
DSPIC33EPY Datasheet Update 14/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 06/Jan/2015
Errata/Datasheet Update 16/Jun/2015
Errata Update 22/Sep/2015
dsPIC33EPXXXGM3XX/6XX/7XX Errata Doc Rev 08/Oct/2015
Au/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Revision 08/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size256KB (85.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 18x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP256GM304-I/PT
Related LinksDSPIC33EP25, DSPIC33EP256GM304-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP256GM304-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33EP256GM304-I/PT
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 110A TO-262 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W TH datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SC70-5 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 5/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 70MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf