Microchip Technology DSPIC33EP256MC206T-I/MR
DSPIC33EP256MC206T-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP256MC206T-I/MR
Brief Description
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
DSPIC33EP256MC206T-I/MR.pdf
Availability of DSPIC33EP256MC206T-I/MR
QUANTITY
DSPIC33EP256MC206T-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP256MC206T-I/MR
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP256MC206T-I/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
EEPROM Size-
RAM Size16K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP256MC206T-I/MR
Related LinksDSPIC33EP25, DSPIC33EP256MC206T-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP256MC206T-I/MR Details Description
Related parts for DSPIC33EP256MC206T-I/MR
MOSFET P-CH 30V 0.25A SOT-323 datasheet.pdf
IC COMP 1.6V SNGL O-D SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/4W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
THRU-HOLE 7-SEGMENT AMB datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 35V T/H datasheet.pdf