Microchip Technology DSPIC33EP32GP504-I/MV
DSPIC33EP32GP504-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP32GP504-I/MV
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 48UQFN
Datasheet Download
DSPIC33EP32GP504-I/MV.pdf
Availability of DSPIC33EP32GP504-I/MV
QUANTITY
DSPIC33EP32GP504-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP32GP504-I/MV
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP32GP504-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (10.7K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-UQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP32GP504-I/MV
Related LinksDSPIC33EP3, DSPIC33EP32GP504-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP32GP504-I/MV Details Description
Related parts for DSPIC33EP32GP504-I/MV
CIR BRKR THRM 10A 32VDC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 27000UH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
CONN SPRING 3POS SNGL SMD datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ 2.5V SMD datasheet.pdf
TERMINAL LOCATOR datasheet.pdf
CRYSTAL 5.068800 MHZ datasheet.pdf
LED COB CXB1830 2700K WHT SMD datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
3300UF 25V 16X25 datasheet.pdf