Microchip Technology DSPIC33EP32MC204T-I/TL
DSPIC33EP32MC204T-I/TL picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP32MC204T-I/TL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44VTLA
Datasheet Download
DSPIC33EP32MC204T-I/TL.pdf
Availability of DSPIC33EP32MC204T-I/TL
QUANTITY
DSPIC33EP32MC204T-I/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP32MC204T-I/TL
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP32MC204T-I/TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (10.7K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package44-VTLA (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP32MC204T-I/TL
Related LinksDSPIC33EP32, DSPIC33EP32MC204T-I/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP32MC204T-I/TL Details Description
Related parts for DSPIC33EP32MC204T-I/TL
REPL PCB/IC BLOCK FOR 1610S datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 3A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IND, PWR, 33UH, 2.3ADC, SD NPB datasheet.pdf