Microchip Technology DSPIC33EP512GP806T-E/PT
DSPIC33EP512GP806T-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP512GP806T-E/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 64-TQFP
Datasheet Download
DSPIC33EP512GP806T-E/PT.pdf
Availability of DSPIC33EP512GP806T-E/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC33EP512GP806T-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP512GP806T-E/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP512GP806T-E/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationdsPic33EPXXX, PIC24EPXXX Errata Doc Rev 4/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Revision 08/May/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
EEPROM Size-
RAM Size24K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP512GP806T-E/PT
Related LinksDSPIC33EP51, DSPIC33EP512GP806T-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP512GP806T-E/PT Details Description
Related parts for DSPIC33EP512GP806T-E/PT
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
GEARBOX R+25:1 STD S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 60MM datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC DPLL NETWORK SYNCH 100FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SKT datasheet.pdf