Microchip Technology DSPIC33EP512MC502-E/MM
DSPIC33EP512MC502-E/MM picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP512MC502-E/MM
Brief Description
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
DSPIC33EP512MC502-E/MM.pdf
Availability of DSPIC33EP512MC502-E/MM
QUANTITY
DSPIC33EP512MC502-E/MM Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP512MC502-E/MM
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP512MC502-E/MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
RAM Size24K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN-S (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP512MC502-E/MM
Related LinksDSPIC33EP51, DSPIC33EP512MC502-E/MM Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP512MC502-E/MM Details Description
Related parts for DSPIC33EP512MC502-E/MM
RES SMD 910 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC TXRX RS485 3.3V FD 14-SOIC datasheet.pdf
IC SPRVSR SMPL RSET 2.9V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 800VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf