Microchip Technology DSPIC33EP64GS502T-E/SO
DSPIC33EP64GS502T-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP64GS502T-E/SO
Brief Description
IC DSC 32KB FLASH 70MIPS 28SOIC
Datasheet Download
DSPIC33EP64GS502T-E/SO.pdf
Availability of DSPIC33EP64GS502T-E/SO
QUANTITY
DSPIC33EP64GS502T-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP64GS502T-E/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP64GS502T-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationdsPIC33EPXXGS50X Familay Errata,Datasheet Rev Add 28/Oct/2015
dsPIC33EPXXGS50X Family Datasheet Rev 30/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x12b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP64GS502T-E/SO
Related LinksDSPIC33EP64, DSPIC33EP64GS502T-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP64GS502T-E/SO Details Description
Related parts for DSPIC33EP64GS502T-E/SO
SOCKET 6 POINT 5MM datasheet.pdf
IC AMP INGAP LF-6GHZ SOT-89 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.87 OHM 1% 5W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
COIL KIT 480VAC datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf