Microchip Technology DSPIC33EV32GM104T-I/PT
DSPIC33EV32GM104T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EV32GM104T-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33EV32GM104T-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33EV32GM104T-I/PT
QUANTITY
DSPIC33EV32GM104T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EV32GM104T-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EV32GM104T-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 06/May/2015
Errata/Datasheet Update 22/May/2015
Au/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EV
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x10/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EV32GM104T-I/PT
Related LinksDSPIC33EV32, DSPIC33EV32GM104T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EV32GM104T-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33EV32GM104T-I/PT
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1MSPS 4CH 64VQFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 62MA 26 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf