Microchip Technology DSPIC33FJ06GS202AT-E/SO
DSPIC33FJ06GS202AT-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ06GS202AT-E/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
DSPIC33FJ06GS202AT-E/SO.pdf
Availability of DSPIC33FJ06GS202AT-E/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC33FJ06GS202AT-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ06GS202AT-E/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ06GS202AT-E/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSMPS & Digital Power Conversion Solutions
PIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
dsPIC® "GS" DSCs
PCN Design/SpecificationErrata and Datasheet Update 01/Oct/2013
Errata/Datasheet Update 13/Oct/2014
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size6KB (2K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b, D/A 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ06GS202AT-E/SO
Related LinksDSPIC33FJ06, DSPIC33FJ06GS202AT-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ06GS202AT-E/SO Details Description
Related parts for DSPIC33FJ06GS202AT-E/SO
ASSEMBLY RECEPT 5POS WATERPROOF datasheet.pdf
KIT REMOTE UNVRSL USA 6-FUNCTION datasheet.pdf
CONN TERM MAG-MATE 30-38 AWG TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.15A SIP5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PWR 15MM 10POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 30 AWG 1000 FT YL datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE GP 12.5KV 500MA AXIAL datasheet.pdf