Microchip Technology DSPIC33FJ09GS302T-E/MM
DSPIC33FJ09GS302T-E/MM picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ09GS302T-E/MM
Brief Description
IC DSC 16BIT 9KB FLASH 28QFNS
Datasheet Download
DSPIC33FJ09GS302T-E/MM.pdf
Availability of DSPIC33FJ09GS302T-E/MM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC33FJ09GS302T-E/MM Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ09GS302T-E/MM
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ09GS302T-E/MM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata and Datasheet Update 01/Oct/2013
Errata/Datasheet Update 13/Oct/2014
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
Qualification Revision 09/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size9KB (3K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN-S (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ09GS302T-E/MM
Related LinksDSPIC33FJ09, DSPIC33FJ09GS302T-E/MM Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ09GS302T-E/MM Details Description
Related parts for DSPIC33FJ09GS302T-E/MM
RES SMD 43K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 0.06W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
OPTION CARD TIMER LDD DECIMAL PT datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND TWIST-PAIR 200' datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/18/90F 1.5SN BK datasheet.pdf
IDC PROTECTOR 15POS 26,28AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf