Microchip Technology DSPIC33FJ128GP204-E/PT
DSPIC33FJ128GP204-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128GP204-E/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128GP204-E/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ128GP204-E/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ128GP204-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128GP204-E/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128GP204-E/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationMultiple Devices 21/May/2013
Multiple Devices Errata Revision 06/Aug/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128GP204-E/PT
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128GP204-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128GP204-E/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128GP204-E/PT
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
DOOR STEEL ECONOMIZER LOUVERED datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE UNINS 22-26AWG datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 592MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO204AL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 3S FIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT 50 POS SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC PROM SER 4MBIT 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf