Microchip Technology DSPIC33FJ128GP710AT-I/PF
DSPIC33FJ128GP710AT-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128GP710AT-I/PF
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128GP710AT-I/PF.pdf
Availability of DSPIC33FJ128GP710AT-I/PF
QUANTITY
DSPIC33FJ128GP710AT-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128GP710AT-I/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128GP710AT-I/PF
PCN Assembly/OriginQualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 32x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128GP710AT-I/PF
Related LinksDSPIC33FJ128, DSPIC33FJ128GP710AT-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128GP710AT-I/PF Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128GP710AT-I/PF
IC LI-ION/LI-POL CHARGER 10-SON datasheet.pdf
SWITCH LEVER SEALED 10A SS TERM datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC BINARY FULL ADDER 4BIT 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL OD 6-ULLGA datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
A4 MH 2KW 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 16.58 OHM 0.1% 8W TO220 datasheet.pdf