Microchip Technology DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
DSPIC33FJ128MC510A-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128MC510A-I/PF.pdf
Availability of DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
QUANTITY
DSPIC33FJ128MC510A-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Assembly/OriginQualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128MC510A-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128MC510A-I/PF Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
VARISTOR 162V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN HSG LOCK CLIP .156 6POS datasheet.pdf
ADC 12BIT SAMPL TRK&HOLD 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
BASE ELEMENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
AM 60510 65 60510 datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 480MBPS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf