Microchip Technology DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
DSPIC33FJ128MC510A-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128MC510A-I/PF.pdf
Availability of DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
QUANTITY
DSPIC33FJ128MC510A-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Assembly/OriginQualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128MC510A-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128MC510A-I/PF Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128MC510A-I/PF
TRIMMER 20K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
KEYPAD SEALED 4 KEY ARROWS BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 5.7A IPAK datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 35MA 6GHZ SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V 20% BX 0805 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf