Microchip Technology DSPIC33FJ128MC510T-I/PT
DSPIC33FJ128MC510T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128MC510T-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128MC510T-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ128MC510T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC33FJ128MC510T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128MC510T-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128MC510T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Number of I/O85
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128MC510T-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128MC510T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128MC510T-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128MC510T-I/PT
CONN RECEPT PIN .032-.046" .091" datasheet.pdf
CABLE SMA QC-QC PLUG RG-316 18" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC .250A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf