KEMET C1808C122GDGACTU
C1808C122GDGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C122GDGACTU
Brief Description
CAP CER 1200PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
C1808C122GDGACTU.pdf
Availability of C1808C122GDGACTU
QUANTITY
C1808C122GDGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C122GDGACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C122GDGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C122GDGACTU
Related LinksC1808C12, C1808C122GDGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C122GDGACTU Details Description
Related parts for C1808C122GDGACTU
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR 90POS 2.54MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 640 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf