Microchip Technology DSPIC33FJ128MC706A-I/PT
DSPIC33FJ128MC706A-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128MC706A-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128MC706A-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ128MC706A-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ128MC706A-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128MC706A-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128MC706A-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Number of I/O53
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128MC706A-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128MC706A-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128MC706A-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128MC706A-I/PT
CAP FILM 0.068UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC SERIAL/DESERIAL 10:1 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20SOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
HEATSHK 19.0MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf