Lumex, Inc. SSP-D29B9SYC-12V
SSP-D29B9SYC-12V picture photo
Mfg. Part Number
SSP-D29B9SYC-12V
Manufacturer
Product Category
LEDs - Lamp Replacements
Brief Description
LED DOME 10MM BA9S 590NM SUP YLW
Datasheet Download
SSP-D29B9SYC-12V.pdf
Availability of SSP-D29B9SYC-12V
QUANTITY
SSP-D29B9SYC-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-D29B9SYC-12V
Internal Part NumberEIS-SSP-D29B9SYC-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBenefits of Custom LED and LCD Technology
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Lamp Replacements
SeriesPoly-Leds™
Can Replace LampsMultiple Miniature Bayonet Lamps
Size / Dimension0.35" (10mm) Dia. with Domed Top
Wavelength590nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Base TypeMiniature Bayonet (BA9S)
ColorYellow Clear
Millicandela Rating1500mcd
ConfigurationSingle
ApplicationsIncandescent Replacements, Indicator Lights
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-D29B9SYC-12V
Related LinksSSP-D29B, SSP-D29B9SYC-12V Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-D29B9SYC-12V Details Description
Related parts for SSP-D29B9SYC-12V
LED 7-SEG DISP CA RED RHDP .4" datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LMR62014XMF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5A 6SON datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" DL GOLD datasheet.pdf