Microchip Technology DSPIC33FJ12GP201-E/SO
DSPIC33FJ12GP201-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ12GP201-E/SO
Brief Description
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
DSPIC33FJ12GP201-E/SO.pdf
Availability of DSPIC33FJ12GP201-E/SO
QUANTITY
DSPIC33FJ12GP201-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ12GP201-E/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ12GP201-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size12KB (12K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ12GP201-E/SO
Related LinksDSPIC33FJ1, DSPIC33FJ12GP201-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ12GP201-E/SO Details Description
Related parts for DSPIC33FJ12GP201-E/SO
CONN HEADER 34POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN HEADR 168PS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 804 I/O 1148FBGA datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 PNP PREWIRE datasheet.pdf
BOARD AUDIOAMP LM386 datasheet.pdf
TWEEZER POINTED MEDIUM 4.25" datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 85OHM GL SN datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf