Microchip Technology DSPIC33FJ12MC201-I/SO
DSPIC33FJ12MC201-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ12MC201-I/SO
Brief Description
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
DSPIC33FJ12MC201-I/SO.pdf
Availability of DSPIC33FJ12MC201-I/SO
QUANTITY
DSPIC33FJ12MC201-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ12MC201-I/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ12MC201-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size12KB (12K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ12MC201-I/SO
Related LinksDSPIC33FJ1, DSPIC33FJ12MC201-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ12MC201-I/SO Details Description
Related parts for DSPIC33FJ12MC201-I/SO
IC DAC OCTAL SERIAL 8BIT 20-DIP datasheet.pdf
RES 205K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.156" (3.96mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 380VAC 5A DIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 562 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 0.174 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V CH 0603 datasheet.pdf