Microchip Technology DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO
DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO.pdf
Availability of DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO
QUANTITY
DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInterleaved Power Factor Correction
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata Document Revision 27/Sep/2013
Datasheet Update 15/May/2014
Errata/Datasheet Update 24/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 05/Feb/2015
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed50 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b, D/A 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO
Related LinksDSPIC33FJ16G, DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO Details Description
Related parts for DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 1" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 500KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR 5MM HORZ SPDT 5V datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf