Microchip Technology DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
DSPIC33FJ256GP506A-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ256GP506A-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ256GP506A-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 18x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ25, DSPIC33FJ256GP506A-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ256GP506A-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ256GP506A-I/PT
IC OFFLINE SWIT OCP HV 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf